KDE SE VZALA SLŮŇATA | SLŮŇATA BYSTRC

Kde se vzala Slůňata? - Převzato z farního občasníku Setkání 2009/4

Kde se vzala Slůňata? Letošní podzim se u nás ve fanosti objevil pojem Slůňata. Ve vývěsní skřínce u skautských nástěnek v chrámové předsíni se střídá jeden pěkný plakát za druhým. Všechny zvou Slůňata na zajímavé výpravy. Na to, kdo ta Slůňata vlastně jsou, jsme se zeptali Honzy Suchého, protože jeho rukopis se nezapře:

Jsou to akce pro tatínky a malé děti, zhruba do 8 let. Něco jako předskauti. Kluci i holky. Jde o kombinaci rodič - zatím tatínek - a jedno až dvě děti. Inspirovali jsme se u zlínských skautů (včetně názvu), kteří dělají něco podobného, ale vedou to skauti - roveři.

Jak jsou Slůňata početná?

Současný stav není nějak pevně dán. Pokračujeme vlastně v tom, co jsme podnikali jako rodiny. Pozvánky na akce jdou momentálně na 14 mejlových adres. Většinou přijdou na každou akci 4 tatínci a o něco víc dětí, protože některý tatínek přivede třeba dvě.

A co maminky?

Zatím plánujeme 8 akcí během roku pro tatínky. Teď bude jedna vánoční pro maminky - budou se péct perníčky. Na jaře bude možná nějaká akce pro maminky s dětmi. A možná bude i víkend rodin. Zatím se tomu snažíme přítomností tatínků dát trochu chlapský náboj.

Co musí rodič, který by chtěl se svým potomkem chodit do slůňat, umět? Třeba uzly, morseovku…

Tatínek nemusí umět nic, hlavně aby měl nadšení a ochotu přizpůsobit se dětem. Aby byl ochoten se zúčastnit her, které ony budou hrát. Třeba na schovku, stopovanou apod. Součástí jedné akce byla i taková minidrakiáda, ale ani mít sebou draka nebylo podmínkou účasti.

Co se může na výpravách přihodit?

Něco se může ztratit. Jednou se ztratil batoh se svačinou. Jindy se může výprava nějakou zacházkou protáhnout. A tak je potřeba mít trochu kondice v záloze, protože ti mladší sourozenci se tak zhruba v polovině výpravy zavěšují na záda. Nebo se některý tatínek tak nadchne, že si lehne do bláta a kousek se plazí s jeskyňáři. Maminky se nemusejí obávat, děti samozřejmě vychutnávají daleko prostší radosti, jako třeba rozsvítit si v jeskyni baterku.

Plánujete také něco na léto?

Skauti mají tábory… I Slůňata by se ráda podívala na 2 dny na nějaký tábor. Možná by bylo hezké, kdyby ty tábory mohla vystřídat, aby rodiče i děti poznali postupně různé oddíly střediska.

Jaké jsou plány do budoucna? A kdo povede Slůňata, až tvoje děti dorostou do vlčáckého nebo světluškovského věku?

Chtěl bych, aby se ve Slůňatech vytvořil nějaký triumvirát tatínků, kteří by je vedli. Vždycky by se někdo obměnil a tak by se zajišťovala kontinuita. Nemám ambice je vést až do stáří.

slunata